Karabinki i ekspresy.
Karabinki wynalezione ok 1910 r. zrewolucjonizowały system asekuracji wspinaczkowej, gdyż wreszcie wspinacze mogli się wpiąć liną do punktów asekuracyjnych gdy tego potrzebowali .
Do wspinaczki używamy tylko atestowanego sprzętu i kontrolujemy jego stan systematycznie!
Dziś do wspinaczki używamy powszechnie kilka rodzajów karabinków na ogół ze stopów lekkich (aluminiowych lub rzadziej tytanowych), stalowe są stosowane w miejscach instalowanych na stałe, bardziej intensywnie eskploatowanych gdyż są bardziej mechanicznie odporne.
Podstawowe typy karabinków:
1. Karabinki osobiste typu HMS.
Karabinki takie na ogół wyposażone w klasyczną blokadę typu zakrętka taki karabinek odblokować i zblokować jedną ręką zarówno wiszący jaki i trzymany w dłoni. Szeroki z jednej strony kształt karabinka ma na celu optymalną współpracę z "węzłem" półwyblinka. HMS-y z automatyczną blokadą tzw. twist-y (z pojedynczą lub podwójna blokadą) uniemożliwają w niektórych sytuacjach wpięcie liny gdy do dyspozycji mam tylko jedną ręką. Co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji lub wypadku.
2 Karabinek mały.
Karabinki takie, mniejsze i lżejsze od HMS służą do łączenia liny i punktów asekuracyjnych.
3. Ekspres.
Ekspresem nazywamy dwa karabinki połączone tasiemką (pętlą). Z krótką 10-12 cm są typowo skałkowe, z długą 30-60 cm to tzw. ekspresy górskie. Karabinki w drugim ekspresie to tzw. druciaki, mimo takiej brzmiącej mało zachęcająco nazwy nie ma się czego obawiać, są też lżejsze i na ogół tańsze.
4. Karabinki sprzętowe.
Kabinki nie nadające się do asekuracji! Ukszałtowane do wygodniejszego operowania sprzętem np. kostkami.
5. Karabinki owalne.
Preferowane przez spelelogów, w wersji stalowej podstawowy typ używany przez alpinistów przemysłowych.
6. Mailon, mailon rapide.
Nie jest to typowy karabinek, a raczej skręcane ogniwo łańcucha. Stalowy element łączący, o mniejszym niż typowy karabinek przekroju ale dużej wytrzymałości. Używany do zjazdów (wycofów) w sytuacjach awaryjnych.